Ładowanie...

Runmageddon – jak się przygotować?

Ekstremalne biegi z licznymi przeszkodami stały się w ostatnim czasie niezwykle modne. Jednym z kultowych wydarzeń sportowych tego typu jest właśnie Runmageddon. Co to za bieg? Czy warto spróbować swoich sił i jak się do tego przygotować?

Na wstępie warto zaznaczyć, że Runmageddon nie jest zwyczajnym biegiem, na który może wybrać się osoba bez jakiegokolwiek przygotowania. Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z prawdziwym armagedonem wśród biegów. To wyzwanie – długie, skomplikowane i pełne przeszkód do pokonania. Zdecydowanie nie warto porywać się bez przygotowania na bieg tego typu, jeśli dotychczas biegaliśmy rekreacyjnie po parku, a wspinanie się po linie to dla nas czarna magia.

Jak się przygotować na Runmageddon?

Ekstremalne biegi z przeszkodami wymagają zupełnie innego, bardziej ogólnorozwojowego, przygotowania niż klasyczne biegi uliczne. By nie złapać zadyszki tuż za startem i nie tylko dotrwać do końca, ale nawet osiągnąć niezły wynik, niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zdolność do przebiegnięcia w dobrym tempie kilku kilometrów, ale do wykonywania wielu trudnych, a często też brudnych i zaskakujących aktywności. Na Runmageddonie można spodziewać się niemal wszystkiego:

  • Czołgania się w błocie, które pójdzie o wiele łatwiej, jeśli zadbamy o ćwiczenia na ramiona i barki.
  • Wspinania się na liny, co nie będzie możliwe bez odpowiedniej zwinności i umiejętności podciągania się na rękach.
  • Pokonywania wysokich przeszkód, na które trzeba się wdrapać.
  • Pływania lub brodzenia w zimnej wodzie.
  • Skakania przez przeszkody, przechodzenia przez kłęby dymu, spacerowania po równoważni i wielu innych ekstremalnych wyzwań.

By przygotować się na tak zróżnicowany wysiłek fizyczny, należy zadbać o trzy kwestie:

1.Sprawność biegową – o ile pokonywanie przeszkód może być dość trudne i wymagać czasu, o tyle pokonywanie dystansów pomiędzy nimi najlepiej wykonywać w tempie dość szybkiego biegu. Nie uda się tego zrobić, jeśli nie mamy dobrej sprawności biegowej, odpowiedniej kondycji i umiejętności.

2.Trening siłowy – niezastąpiony, by przygotować się na konieczność podnoszenia ciężkich przedmiotów na trasie lub podciągania się na wysokie przeszkody.

3.Ogólną sprawność fizyczną – warto ćwiczyć wszystkie partie mięśni, by wzmocnić je i wyrobić w sobie sprawność do bardzo zróżnicowanych zadań, jakie pojawią się podczas biegu.

By zyskać lepszą sprawność fizyczną warto biegać oraz ćwiczyć z obciążeniem, warto również zapisać się na crossfit albo postawić na treningi w plenerze na ścieżkach zdrowia i przyrządach.

Runmageddon to jednak nie tylko indywidualne działanie. To wydarzenie sportowe, gdzie obok rywalizacji niezbędna jest kooperacja i wspólne pokonywanie przeszkód. Warto więc mieć oczy i uszy otwarte na podanie innym pomocnej ręki.

Nie tylko sprawność fizyczna – jakie ubrania i ekwipunek na Runmageddon?

Każdy, kto miał do czynienia z ekstremalnymi biegami terenowymi doskonale wie, jak ważna jest dobra odzież termoaktywna, wygodne buty i akcesoria. W co zainwestować, by poprawić swój komfort podczas Runmageddonu?

  • Odzież termoaktywnanajgorsze, co można zrobić, to wystąpić w Runmageddonie w bawełnianej koszulce i spodniach dresowych i nie chodzi tu o konieczność podążania za trendami, ale o wygodę. Odzież bawełniana lub nieprzystosowana do tego typu sportowych zmagań po prostu się nie sprawdzi w praktyce – nie będzie wystarczająco dobrze odprowadzać wilgoci, nasiąknie wodą i nie będzie tak elastyczna. Podstawą jest elastyczna i lekka odzież termoaktywna, najlepiej z długimi nogawkami i rękawami ochraniającymi łokcie.
  • Buty trailowe – agresywny bieżnik i komfortowe podeszwy to rzeczy, które docenia się podczas biegu po kamieniach, błocie lub żwirowych nawierzchniach.
  • Rękawiczki – najlepiej sportowe, ale w razie ich braku sprawdzą się też zwykłe rękawiczki gumowane. Dłonie i palce wymagają ochrony podczas większości czynności na trasie – czołganie się, wspinanie na linę, upadki na twardą glebę i podnoszenie ciężkich przedmiotów zdecydowanie lepiej wykonuje się w dobrych rękawicach sportowych.
  • Sportowa bielizna – to rzecz, o której powinny pamiętać szczególnie kobiety. Dobry sportowy biustonosz jest podczas Runmageddonu i jakiegokolwiek biegu po prostu niezbędny.

Runmageddon to wyzwanie sportowe dla miłośników mocnych wrażeń. Bieg jest organizowany w różnych wariantach i to ostatnia rada dla nowicjuszy – warto na początku zapisać się na wersję najłatwiejszą (Intro lub ewentualnie Rekrut), która i tak porządnie daje w kość, ale jest najlepiej dostosowana do możliwości osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Runmageddonem.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz
TOP