Znalezienie pracy bez doświadczenia nie należy do najłatwiejszych zadań, wymaga również przygotowania. Pierwsze kroki na rynku pracy powinny być odpowiednio przemyślane. Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pierwszą pracę? Gdzie możesz jej szukać? Prezentujemy zbiór porad, które ułatwią Ci znalezienie zatrudnienia.
Jak i gdzie szukać pracy?
Wstąpienie na rynek pracy najlepiej zacząć od określenia swoich możliwości i oczekiwań oraz stworzenia dobrego CV. Warto zapoznać się z przykładowymi ofertami i sprawdzić wymagania przedsiębiorców - nawet bez doświadczenia można liczyć na satysfakcjonujące zarobki, gdy wybierze się odpowiednie stanowisko. Dobrym pomysłem jest szukanie np. pracy przedstawiciela handlowego, telemarketera czy innego specjalisty do spraw marketingu. Pracę bez doświadczenia można podjąć również w gastronomii czy obsłudze klienta. Jeżeli posiadasz umiejętności lub pasję, które mogą stać się Twoim źródłem zatrudnienia - szukaj pracy, w której będą one przydatne. Jeśli nie - zdobywaj cenne doświadczenie.
Gdzie szukać pierwszej pracy? Przejrzyj największe serwisy pracy, portale ogłoszeniowe, dołącz do grup na Facebooku (lokalnych lub zgodnych z Twoimi zainteresowaniami), załóż i uzupełnij profil na LinkedIn, popytaj wśród bliskich. Możesz także skontaktować się z lokalnym urzędem pracy lub agencją pośrednictwa pracy. Spróbuj również stworzyć listę firm, w których chciałbyś pracować, i skontaktuj się z nimi telefonicznie lub mailowo - być może niebawem będą prowadzić rekrutację?
Z czym wiąże się podjęcie pierwszej pracy?
Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy, powinieneś mieć świadomość, z czym się to wiąże. Podjęcie zatrudnienia oznacza wiele zmian. Już na etapie poszukiwania swojej pierwszej pracy i udziału w rekrutacjach zwróć uwagę na:
- zakres obowiązków na proponowanym stanowisku,
- formę zatrudnienia (najpopularniejsze są: umowa o pracę, umowa zlecenie, B2B),
- okres, na jaki podpisana będzie umowa (często proponowany jest 3-miesięczny okres próbny),
- oferowane wynagrodzenie (w 2021 roku minimalna pensja dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na pełen etat to 2800 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa na umowie zleceniu - 18,30 zł brutto).
Powinieneś pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na podpisanie umowy o pracę, już w pierwszej pracy przysługuje Ci prawo do urlopu wypoczynkowego, który naliczany jest proporcjonalnie (1/12 za każdy miesiąc, który przepracujesz).
Pracodawca ma obowiązek opłacania za Ciebie składek do ubezpieczenia społecznego oraz zapewnienia Ci szkolenia z BHP, a każdy pracownik etatowy powinien wykonać badania lekarskie jeszcze przed podjęciem pracy na określonym stanowisku.
Praca bez doświadczenia: co powinieneś wiedzieć?
Zaraz po podjęciu zatrudnienia możesz czuć się lekko przytłoczony mnogością formalności oraz obowiązków, które będą się z tym wiązać. Nie przejmuj się - każdy kiedyś zaczynał. Podjęcie pracy bez doświadczenia wiąże się z koniecznością przejścia wspomnianego już szkolenia z BHP, oznacza także zawarcie nowych znajomości - poznasz swojego przełożonego oraz współpracowników. Postaraj się dobrze przed nimi zaprezentować, by Wasza dalsza praca upływała w przyjaznej atmosferze, jednak nie opowiadaj zbyt wielu szczegółów ze swojego życia prywatnego.
Przed rozpoczęciem pracy powinieneś zapoznać się z informacjami na temat przedsiębiorstwa, zaś w pierwszych dniach zdobędziesz wiedzę potrzebną do wykonywania swoich obowiązków. Nie bój się pytać - jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, zadbaj o bieżące wyjaśnianie ich. Obserwuj, jak pracują inni, i stopniowo przystosowuj się do nowego rytmu.
Pamiętaj - choć pierwsza praca wiąże się z wieloma formalnościami, nie musisz od razu stawać się ekspertem do spraw rynku pracy. Na początek wystarczy znajomość podstawowych zagadnień oraz praw i obowiązków Twoich i pracodawcy. Wiedza przyjdzie z czasem - póki co skup się na zdobywaniu cennego doświadczenia i sumiennym wykonywaniu swoich obowiązków.
Artykuł sponsorowany