Ładowanie...

Propozycja pracy w innej miejscowości – czego oczekiwać od pracodawcy?

Relokacja przy zmianie pracy jest wrażliwym tematem podczas procesów rekrutacyjnych i może stanowić barierę przyjęcia stanowiska. Często wraz z propozycją zmiany miejscowości rekrutowani otrzymują ofertę pakietu udogodnień i benefitów, które pomagają w przystosowaniu się do nowego otoczenia. Czego może oczekiwać kandydat, gdy otrzymuje propozycję zmiany miejsca zamieszkania? Eksperci z HRK przedstawiają ważne kwestie relokacji, o których warto pamiętać.

Deficyt specjalistów w niektórych branżach spowodował, że firmy coraz częściej decydują się na poszukiwanie osób mieszkających poza zasięgiem przedsiębiorstwa, oferując im atrakcyjne pakiety relokacyjne. Kandydaci, którzy decydują się na przyjęcie stanowiska w innej miejscowości, zazwyczaj kierują się możliwością rozwoju, zdobycia nowych umiejętności, wyższym wynagrodzeniem, ciekawszymi projektami czy prestiżem pracy w znanej firmie. Przeniesienie się do nowego otoczenia niesie jednak za sobą szereg dodatkowych problemów do rozwiązania, takich jak znalezienie lokum, wypowiedzenie dotychczasowych umów związanych z miejscem zamieszkania, znalezienie nowej szkoły dla dzieci, a nawet opuszczenie rodziny. Pogodzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym jest dużym wyzwaniem dla osoby, która decyduje się na relokację.

Jacy kandydaci chętniej decydują się na relokację?

Z doświadczeń konsultantów HRK wynika, że relokację chętniej rozważają młode osoby, które nie mają zobowiązań rodzinnych.

Zmianę miejsca zamieszkania częściej rozważają młodzi ludzie z niedużym doświadczeniem lub zaraz po studiach, zazwyczaj pochodzący z mniejszych miejscowości, gdzie miejsc pracy jest znacznie mniej niż w dużych aglomeracjach, w których studiowali. Ci potencjalni pracownicy są przygotowani do relokacji w celu zdobycia pierwszego, ciekawego doświadczenia – komentuje Nina Tokarz, Associate Consultant HRK Engineering & Technology.

Chętni do relokacji są również dojrzali managerowie, którzy mają świadome podejście do budowania swojej kariery zawodowej.

Osoby z tej grupy decydują się na relokację, kiedy propozycja zawodowa może być niezwykle ciekawym wyzwaniem. Warto tu na pewno wspomnieć, że są to też osoby o stabilnej sytuacji rodzinnej, często takie, których dzieci już opuściły dom rodzinny – dodaje ekspertka.

Kandydaci najchętniej relokują się do większych miast, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, a także Szczecin. Osoby, które aspirują do zdobycia cennego doświadczenia, zdają sobie sprawę, że łatwiej im będzie znaleźć atrakcyjną pracę w biznesowych aglomeracjach. Poziom zainteresowania relokacją jest ściśle związany z nastawieniem do zmian zawodowych – doradcy personalni zgodnie twierdzą, że kandydaci aktywni znacznie częściej decydują się na przyjęcie pracy w innej miejscowości niż kandydaci pasywni, którzy mają poczucie stabilności zatrudnienia. Są jednak branże, w których relokacja jest niemal nieodłączną częścią wykonywania zawodu – jak na przykład w budownictwie.

Głównym motorem napędowym do relokacji w branży budowlanej jest udział w interesujących dla kandydata projektach. Wielomilionowe inwestycje są realizowane w różnych miejscach na terenie całej Polski – to one stanowią wyzwanie dla rekrutowanego. Ważnym czynnikiem jest także możliwość zdobycia poszczególnych uprawnień oraz cennego doświadczenia podczas realizowania inwestycji – mówi Michał Misztal, Associate Consultant HRK Real Estate & Construction.

Relokacja – co oferują pracodawcy?

Pracodawcy, aby zniwelować barierę dotyczącą zmiany miejsca zamieszkania, oferują kandydatom różne formy pomocy – niekiedy jest to cały pakiet relokacyjny. Z doświadczenia konsultantów HRK wynika, że firmy najczęściej zapewniają:

  •     Jednorazowy bonus pieniężny – o określonej kwocie lub w wysokości jednej do sześciu pensji przyszłego pracownika,
  •     Pokrycie opłat za wynajem mieszkania – np. przez pierwsze trzy czy sześć miesięcy po przeprowadzce,
  •     Wsparcie w znalezieniu mieszkania w nowej lokalizacji (również wynajęcie agencji nieruchomości) – szczególnie jeżeli firma położona jest z dala od aglomeracji,
  •     Wyższe wynagrodzenie podstawowe, które ma po części zrekompensować koszty związane z relokacją,
  •     Opłacenie noclegów w hotelu do czasu znalezienia mieszkania.

Firmy często oferują wyższe wynagrodzenie, zazwyczaj na okres 3-6 miesięcy. Czasami zdarza się, że pracownicy otrzymują je na stałe. Część kandydatów oczekuje także służbowego samochodu – jeśli dany pracownik przenosi się na większe odległości, to zazwyczaj negocjuje auto wyższej klasy. Rekrutowani oczekują też możliwości zdalnej pracy przynajmniej jeden dzień w tygodniu np. w piątek, by móc spędzić weekend z rodziną. W swojej karierze spotkałem się z prośbami o wsparcie w znalezieniu pracy dla męża czy żony rekrutowanej osoby w nowym miejscu zamieszkania – komentuje Dariusz Obuchowicz, Business Development Executive HRK Poznań.

Relokacja pracownika

Czego oczekują kandydaci?

Jak się okazuje, niekiedy potencjalni pracownicy, którzy mają zmienić miejsce zamieszkania, oczekują większego wsparcia ze strony pracodawcy. Podczas rozmów kwalifikacyjnych negocjują na przykład dofinansowanie do wydatków związanych z życiem rodzinnym, np. żłobków dzieci, standard mieszkania, które zapewnia pracodawca, czy też okres, w którym otrzymują wyższe wynagrodzenie,  

Jak zauważa Krzysztof Kobyliński, ekspert ds. outsourcingu specjalistów IT, kandydaci z innych krajów niekiedy oczekują pomocy w sprawach związanych z organizacją wizy. W tej branży relokacje do innych krajów wynikają z braku wykwalifikowanych osób na danym rynku. Podobna sytuacja ma miejsce w centrach usług wspólnych.

W sektorze SSC/BPO kandydaci z reguły oczekują wzrostu wynagrodzenia. Przy relokacji dodatkowo liczą na wsparcie pokrycia kilkumiesięcznych kosztów utrzymania się w nowym mieście. Dlatego aby przyciągnąć nowych pracowników, firmy coraz częściej stosują jednorazową dopłatę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia oraz pomoc w uzyskaniu zezwolenia na pracę – w przypadku osób spoza UE – komentuje Marianna Świderska, Consultant HRK SSC/BPO.

Dlaczego nie wszyscy decydują się na zmiany?

Marcin Nowosad, Team Leader w HRK, zauważa, że kandydaci nie są chętni do relokacji między innymi z powodu poczucia stabilizacji w obecnym miejscu pracy. Te osoby są przekonane, że jako dobrzy specjaliści w swojej dziedzinie znajdą pracę wszędzie, dlatego zmiana miejsca zamieszkania nie jest konieczna. Do głównych powodów odrzucenia ofert pracodawców można zaliczyć:

  •     Lokalizację, która nie spełnia oczekiwań kandydata (ograniczone perspektywy długofalowego rozwoju kariery, brak wydarzeń kulturalnych, korki itp.),
  •     Przywiązanie i zobowiązania w obecnym miejscu zamieszkania (przede wszystkim rodzina, ale również przyjaciele czy kredyt na mieszkanie).

Relokacja jest wrażliwym tematem podczas procesów rekrutacyjnych. Konsultantka HRK, Nina Tokarz, przyznaje, że jeżeli kandydat nigdy nie myślał o relokacji i nie jest do niej przekonany, to rekruter nie powinien go do tego nakłaniać.

Decyzja o przeprowadzce związanej ze zmianą pracy ma silny wpływ nie tylko na samego pracownika, ale i na całą jego rodzinę. Nie warto „przeprowadzać” kandydata na siłę, ponieważ może mieć to odwrotny od zamierzonego skutek. Ryzyko, że taki pracownik nie zwiąże się na dłużej z nową firmą, jest bardzo duże – dodaje ekspertka.

Zmiana miejsca pracy wraz ze zmianą zamieszkania to duże wyzwanie dla każdego kandydata. Firmy coraz częściej stosują pakiety relokacyjne, które mają ułatwić przystosowanie się do nowego otoczenia. Osoby, które aktywnie poszukują pracy, znacznie chętniej przyjmują oferty wymagające przeprowadzki. Benefity i pakiet korzyści różnią się od branży, jednak we wszystkich przypadkach główną rolę odgrywa wyższe wynagrodzenie.

Zobacz
TOP