Ładowanie...

Pióro wieczne dawniej i dziś

Kiedyś to było! Osoby wzdychające do czasów minionych zazwyczaj z przejęciem opowiadają o tym, jak wyglądała szkoła ich młodości. Panowała w niej dyscyplina, nauczyciele stosowali kary cielesne wzmacniając w ten sposób efekty swojej pracy dydaktycznej, a nawet najbardziej krnąbrni uczniowie szanowali ich pozycję. Do tego pióro wieczne zawsze miało prymat nad wykorzystywanym dziś długopisem, dzięki czemu dzieci opanowywały sztukę ładnego pisania, a matki… wybawiania plam z atramentu z mundurków szkolnych.

Zalety pióra wiecznego

Jeśli zastanowimy się nad wspomnieniami zwolenników dawnych czasów, z pewnością ucieszymy się, że dziś nie ma już szans na powrót do wielu zwyczajów panujących w tamtych szkołach. Nikt nie chce przecież bać się nauczyciela i uczyć się czegoś, co nie jest zrozumiałe. Gdy jednak w grę wchodzi zwyczaj pisania piórem wiecznym, a nie długopisem, warto zadać sobie pytanie o to, czy powrót do niego rzeczywiście byłby czymś złym.

Osoby, które piszą piórem wiecznym przyznają, że pierwszy kontakt z nim bywał dość trudny. Należało opanować technikę trzymania pióra, a także pisania w taki sposób, aby ramieniem nie rozmazywać tekstu, który znajdował się już na kartce. Opanowanie techniki korzystania z pióra nie zajmuje jednak zwykle więcej niż kilkunastu minut. Z kolei jego zalety można doceniać przez całe życie.

Największa z nich to możliwość opanowania pisania w sposób szybki, a jednocześnie wyraźny. Wieczne pióro ćwiczy rękę, wyrabia dobre nawyki, a jednocześnie nie męczy tak, jak robi to pisanie długopisem. Pierwsze strony zapisuje się z pewnym wysiłkiem, im więcej wprawy się jednak zdobywa, tym pewniejsze są kolejne litery i tym szybciej można notować. We wspominanych już dawnych szkołach zwykle w pewnym momencie pozwalano dzieciom na pisanie długopisem. Wielu uczniów było jednak tak zaprzyjaźnionych z wiecznym piórem, że nie chciało już z niego rezygnować.

Prestiż i wygoda

Dziś w szkołach nie ma już wymogu posiadania wiecznego pióra, a najmłodsi często nie mają pojęcia, jak wygląda atrament. Ono samo zaliczane jest jednak do artykułów piśmienniczych, na które nadal istnieje duże zapotrzebowanie. Fenomen wiecznego pióra wcale nie jest przy tym trudny do wyjaśnienia. Obecnie zalicza się je do rozwiązań prestiżowych, docenianych nie tylko dlatego, że zapewnia wygodę podczas pisania, ale i dlatego, że wygląda znakomicie.

W konsekwencji mamy do czynienia z artykułem piśmienniczym, który nie pełni wyłącznie funkcji użytkowej. Do jego zadań dołączono funkcję ozdobną. Pióro wieczne stało się też wysoko cenionym gadżetem wręczanym najbardziej uznanym klientom oraz kontrahentom otaczanym szczególnym szacunkiem. Nie można się jednak temu dziwić. Idealnie sprawdza się ono przecież jako element obliczonej na sukces, a jednocześnie eleganckiej i nienachalnej kampanii promocyjnej. Wiele wskazuje więc na to, że jego popularność utrzymywać się będzie jeszcze przez długi czas. Już choćby dlatego, przynajmniej raz w życiu warto sprawdzić je w praktyce. Kto wie, może jest to rozwiązanie, które i my pokochamy?

Zobacz pióra wieczne w ofercie sklepu Alibiuro

Zobacz
TOP