Ładowanie...

Podkładka pod laptopa - jaką wybrać?

Każdy laptop prędzej czy później zaczyna działać nieco gorzej. W większości przypadków odpowiada za to układ chłodzenia. Laptop zaczyna się przegrzewać, a wiele jego podzespołów działa przez to wolniej. Z czasem nasz komputer narażony jest na liczne awarie oraz usterki. Aby zapewnić skuteczne chłodzenie laptopa, ale też komfortowe jego użytkowanie, warto postawić na specjalne podstawki chłodzące. Jaka podkładka pod laptopa sprawdzi się najlepiej?

Kiedy laptop się przegrzewa?

Do przegrzania laptopa może dojść wtedy, kiedy urządzenie zaczyna wydzielać bardzo dużo ciepła. Jeżeli nadmierne nagrzewanie się naszego laptopa uniemożliwia nam komfortowe z niego korzystanie, to znak, że dzieje się z nim coś bardzo złego. Do istotnych objawów zalicza się także znacznie wolniejsze działanie systemu operacyjnego, zawieszanie się komputera czy dziwne komunikaty wyświetlające się na ekranie. Czasem skutkiem przegrzewania się komputera jest także jego częste restartowanie.

Laptop przegrzewa się wtedy, kiedy posiada za małą liczbę wiatraków. Może to stanowić skutek słabego i nieskutecznego układu chłodzenia lub też dużej wydajności komputera, która sprawia, że wydzielane są zbyt duże ilości ciepła. Gorące powietrze szczególnie ciężko odprowadzić z laptopa zwłaszcza wtedy, kiedy do jego wnętrza przedostanie się dużo kurzu. W takich sytuacjach konieczne jest odpowiednie schłodzenie laptopa.

W jaki sposób schłodzić laptop?

Na samym początku należy przede wszystkim sprawdzić za pomocą specjalnego programu, jaka jest temperatura podzespołów naszego laptopa. Jeżeli okaże się ona zbyt wysoka, pierwszą czynnością powinno być dokładne oczyszczenie układu chłodzenia. Warto wykorzystać do tego sprężone powietrze. W wielu przypadkach konieczny jest zakup specjalnej podkładki chłodzącej pod laptopa. Aby mogła ona spełnić swoje zadanie, trzeba postawić na odpowiedni model. Jaką podstawkę pod laptopa wybrać?

laptop

Źródło: pixabay.com

Jaka podkładka pod laptopa?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju podkładki pod laptopa. Modele z wyższą ceną wyposażone są zazwyczaj w wentylatory o większej mocy. Nie hałasują one również tak bardzo, jak tańsze podkładki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na taki parametr jak funkcja ręcznego regulowania wysokości - pozwoli to na uniesienie laptopa, a co za tym idzie - znacznie bardziej komfortową pracę w niektórych warunkach. Podkładka chłodząca pod laptopa może być wykonana z różnych materiałów. Warto postawić na modele wyprodukowane z mieszanki aluminium z plastikiem, co zagwarantuje o wiele większą trwałość. Kolejny ważny aspekt to odpowiednie rozmieszczenie wentylatorów - powinny one być dobrane w ten sposób, aby zarówno w laptopie, jak i w podkładce strumienie powietrza nie nachodziły na siebie.

Podkładka chłodząca pod laptopa - modele z USB

Dobrej jakości podkładka chłodząca pod laptopa nie potrzebuje zasilania zewnętrznego - w takich modelach wystarczy połączenie poprzez USB. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia korzystanie z podkładki. Niektóre modele dostępne na rynku posiadają dodatkowe złącza, które nie zabierają nam tak ważnego miejsca w naszym komputerze, zwiększając jednocześnie możliwości USB - jeden port możemy wykorzystywać wówczas do podłączania podkładki, a wybrana przez nas podkładka będzie miała kolejne dwa lub nawet trzy porty USB.

Podkładka pod laptopa na kolana

Podkładka pod laptopa na kolana nie dość, że spełnia swoją funkcję związaną z zapobieganiem zbytniego przegrzewania się komputera, to umożliwia jednocześnie niezwykle komfortową pracę, niemalże w każdych warunkach! Oczywiście warto na samym początku zastanowić się nad tym, ile zamierzamy wydać na tego rodzaju sprzęt. Jeżeli zależy nam na tym, aby urządzenie to mogło chłodzić skutecznie i działać bezawaryjnie przez dłuższy czas, powinniśmy przeznaczyć na nie około 100-150 zł.

Zobacz
TOP