Ładowanie...

Skala podatkowa - co warto wiedzieć?

​Skala podatkowa jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów rozliczania się uzyskanego dochodu. Na czym właściwie polega skala podatkowa? Jakie zalety zapewnia nam takie rozwiązanie? Dowiedzmy się, czym charakteryzuje się ta forma opodatkowania. 

Przedsiębiorcy, mogą skorzystać z różnych dostępnych form opodatkowania. Każda z nich wyróżnia się nieco innymi warunkami, dlatego też wybór odpowiedniej jest niezwykle istotną sprawą. Warto wiedzieć bowiem, że dzięki temu można znacznie zmniejszyć swe zobowiązania podatkowe. Z drugiej strony też, czyli wybierając niewłaściwie, otrzymamy zupełnie odwrotny efekt. Temat związany z formami opodatkowania wzbudza wiele ciekawości. Z tego też względu, warto dowiedzieć się, które z nich zapewniają najwięcej korzyści. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych sposobów na rozliczenie jest skala podatkowa. Jakie są największe zalety tego rozwiązania? Czym charakteryzuje się skala podatkowa

Skala podatkowa — co to jest? 

Sposobów na rozliczenie się z dochodu z urzędem skarbowym przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest wiele. Obecnie jednak najwięcej podatników rozlicza się według działającej na zasadach ogólnych skali podatkowej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wysokość podatku w tym przypadku zależny jest przede wszystkim od wysokości dochodu. Krótko mówiąc, im wyższy dochód, tym wyższy podatek, a także jego skala. Podatki w tej skali rozliczać mogą nie tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność, ale i wspólnicy spółek. 

Skala podatkowa — korzyści

Wiemy już, że skala podatkowa to jeden z najczęściej stosowanych sposobów rozliczeń. Z pewnością jednak wiele osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie jest. Powodów jest w tym przypadku co najmniej kilka. Podatki obliczane według takiej skali zapewniają bowiem naprawdę sporo korzyści. Przede wszystkim umożliwiają skorzystanie z licznych ulg podatkowych, a także zwalniają z konieczności zapłaty podatku, gdy przychód nie przekracza 8000 zł. Co więcej, skala podatkowa daje możliwość rozliczania się z małżonkiem lub z dzieckiem.  

Jak obliczyć podatek z nową skalą i kwotą wolną? 

Samodzielne wyliczanie podatku pit według skali podatkowej wymaga bardzo dużo czasu, zaangażowania oraz wiedzy. Na szczęście jednak, wcale nie musimy zajmować się tym ręcznie. Obecnie dostępne są bowiem profesjonalne programy, w których skala podatkowa zostanie bez problemu uwzględniona, kiedy to chcemy obliczyć pit. Dostępne są w nich specjalne szablony, które wystarczy jedynie wypełnić. Wszelkie obliczenia wykonane zostaną natomiast automatycznie. 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz
TOP