Ładowanie...

Czy warto inwestować w złote monety?

W sytuacji, gdy inflacja każdego miesiąca wzrasta, coraz większa liczba osób decyduje się na inwestowanie w różne dobra. Dość popularne są złote monety, które doskonale znane są doświadczonym inwestorom. Wiele osób ma jednak wątpliwości w zakresie tego, czy takie lokowanie pieniędzy jest rozsądne. Co warto wiedzieć o złotych monetach? W które z nich warto zainwestować? Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Złote monety - co warto o nich wiedzieć?

Pomimo tego, że złoto oficjalnie nie jest już częścią systemu monetarnego w naszym kraju, to jednak w świecie finansów kruszec ten ma ogromne znaczenie. Nie jest ona wykorzystywana do płatności, jednocześnie nie jest oparciem dla żadnej waluty. Nie zmienia to jednak faktu, że złote monety nadal są obiektem zainteresowań wśród wielu inwestorów. Utrzymuje się ono już od wielu lat, co jest związane nie tylko z niespotykanymi właściwościami, ale również ograniczonymi zasobami. Jest to świetny sposób na to, by ulokować nadmiar kapitału na przyszłość. Kryzys gospodarczy sprawia, że wiele osób interesuje się ich kolekcjonowaniem. Jest to według wielu gwarancja bezpieczeństwa finansowego, jak również w wielu przypadkach możliwość zarobku. Specjaliści twierdzą, że zarówno egzemplarze bulionowe, jak i te kolekcjonerskie są w pełni bezpieczne.

W jakie złote monety warto inwestować?

Złote monety cieszą się coraz większą popularnością, co jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie. Za najcenniejsze uznaje się numizmaty, które są wypuszczane w seriach. Jeśli posiadamy kompletną kolekcję monet okolicznościowych, wówczas ich odsprzedanie za wysoką cenę nie jest problematyczne. Specjaliści zwracają również uwagę na monety, które każdego roku uwzględniane są w liście publikowanej przez KE (Komisję Europejską). Przedstawia ona oficjalne monety bulionowe, których cechą charakterystyczną jest to, iż uznawane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ważne dla inwestora jest to, aby każdorazowo dokonać sprawdzenia stanu monety. Inwestujmy jedynie w te egzemplarze, które są odpowiednio zachowane. W sytuacji, gdy ulegną zniszczeniu, wówczas nie będą przedstawiały wartości kolekcjonerskiej. Wybierając monety uwzględniajmy również mniej oczywistą wagę. Najbardziej optymalne są te, które ważą maksymalnie 1 uncję trojańską- wówczas mamy pewność, że ich odsprzedanie nie będzie kłopotem, znajdziesz je w ofercie mennicy krakowskiej na stronie https://mennica-krakowska.pl/7-zlote-monety.

Złota moneta

Jakie monety są najbardziej popularne?

Udana inwestycja jest niemalże gwarancją, jeśli wybierzemy monety z "wielkiej piątki". Są to egzemplarze, które są najbardziej rozpoznawalne i poszukiwane wśród wszystkich. Wśród nich wyróżniamy Kurgerrand, Filharmonik Wiedeński, Liść Klonowy, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł. Powszechna jest również Chińska Panda i Britannia. 

Czy warto inwestować w złoto w 2022 roku?

Część osób po przeczytaniu wcześniejszej treści zastanawia się zapewne, czy inwestowanie w złoto w 2022 roku to dobre rozwiązanie. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jest to bowiem zależne od aktualnej i przyszłej sytuacji w gospodarce. Nie jesteśmy jednak w stanie szczegółowo przewidzieć, co będzie w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że historia pokazuje, iż zakup złota to dobre rozwiązanie w dłuższym horyzoncie czasu. Należy postawić na dywersyfikacja portfela- inwestycje w różnorodne aktywa finansowe. Osoby, które są zainteresowane zakupem złota na krótszy termin, przykładowo 3 czy 4 lata, powinny odpowiednio przeanalizować aktualną i przyszłą sytuację na rynku. Eksperci twierdzą też, że analizowane przez ekonomistów czynniki dają jednoznaczne znaki- wartość kruszcu w najbliższym czasie będzie wzrastać. Na dzień dzisiejszy trudno jest sobie wyobrazić czarny scenariusz, w którym złoto w ciągu kilku lat jest w stanie tracić na wartości. 

Dlaczego inwestycja w złote monety to dobra decyzja?

Przez wielu ekonomistów monety bulionowe uznawane są jako pewna lokata kapitału. Są one nie tylko wygodniejsze od dużych złotych sztabek, ale również przechowywanie jest znacznie mniej problematyczne. Co więcej, prawdopodobieństwo sprzedaży w czasie kryzysu gospodarczego jest większe. Złoto to kruszec, który nie traci swojej wartości. Co więcej, w długiej perspektywie czasu zyskuje ją, jednocześnie umożliwia mnożenie majątku. Pamiętajmy o tym, że złoto to doskonały wybór, jeśli jesteśmy zainteresowani długoterminowym przechowywaniem pieniędzy. 

Zobacz
TOP