Ładowanie...

Wybieramy łóżko do sypialni

Łóżko, to jeden z najważniejszych mebli w domu. Od tego jak się wysypiamy zależy nasze samopoczucie i zdrowie. A ponieważ śpimy prawie 1/3 życia, jest to ogromnie ważne, by łóżko zapewniało komfort i zdrowy sen.

Jakie łóżko kupić?

Sklepy oferują różne rodzaje łóżek. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy ustalić potrzebne nam wymiary. Chociaż znajdziemy meble o szerokości 80cm, to dla jednej osoby, łóżko powinno mierzyć minimum 90cm szerokości i 200cm długości. Podwójne łóżko, to 160cm x 200cm. Im większe wybierzemy, tym wygodniej będzie nam się spało. Najlepszym wymiarem będzie 200cm x 200cm.

Bardzo popularne są obecnie łóżka tapicerowane. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy podkreślić aranżację sypialni. Mają różne style i materiały obiciowe. Łóżka drewniane pasują do każdej stylizacji i są uniwersalne. Wykonane z drewna ramy łóżka są trwałe i solidne. Można je odnawiać i przemalowywać, gdy postanowimy zmienić ich kolor. Tańsze są ramy łóżek wykonanych z płyt MDF i HDF. Nie są one jednak tak trwałe jak drewniane. W sklepach znaleźć też możemy łóżka kontynentalne, w których rolę stelaża pełnią sprężyny wypełniające ramę.

Stelaż i zagłówek

Zagłówek przydaje się, jeżeli lubimy przesiadywać w łóżku. Można się wtedy o niego wygodnie oprzeć. W sklepach dostępne są zagłówki, które można dopasować do już posiadanego łóżka. Poprawia on komfort użytkowania, więc warto rozważyć jego zakup. Może też pełnić rolę dekoracyjną. Stelaż łóżka, to najważniejszy element mebla. Ma formę drabinki wykonanej z listewek. Powinny one być umieszczone blisko siebie. Może też być wypełniony płytą meblową. Nie jest to najlepsze dla naszego kręgosłupa, chociaż zdecydowanie tańsze, niż wykonane z drewna. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by dobierać stelaż łóżka do materaca, który zamierzamy kupić. Niektóre stelaże mają regulację pozwalającą na podniesienie podgłówka. Położony na nim materac sprężynowy ulegnie na nim uszkodzeniu, gdyż sprężyny się odkształcą. Najlepszym sposobem na wybór stelaża i materaca, jest wypróbowania ich w sklepie. 

Materac

Nie byłoby wygodnego łóżka, bez odpowiedniego materaca. W dużej mierze, to on odpowiada za nasz prawidłowy sen. W podwójnym łóżku warto przemyśleć zakup dwu materacy, aby uniknąć uginania się ich pośrodku.

Materac bonelowy

https://www.meblujesz.pl/wiadomosc/jak-urzadzic-maly-przedpokoj-jaka-aranzacje-wybrac/8725/

Znane nam wszystkim materace sprężynowe, popularne od lat. Na bazie sztywnego drutu umieszczone są sprężyny w kształcie elipsy. Ten rodzaj materaca cieszy się dużą popularnością, ponieważ dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia komfort snu. Jest wygodny, a jego cena umiarkowana. Wadą jest falowanie materaca w czasie kładzenia się. Lepiej wybierać materac bonelowy od znanego producenta, który zapewni wysoką jakość.  Wykonany z tanich materiałów, może szybko się odkształcać a sprężyny wychodzić.

Materace kieszonkowe

To nowoczesna forma materaca sprężynowego. Jego konstrukcja złożona jest z pojedynczych sprężynek umieszczonych w oddzielnych, materiałowych kieszonkach, które są z sobą połączone. To zapewnia, że żadna z nich nie wydostanie się na zewnątrz. Im mniejsze kieszonki, tym lepsze jest dopasowanie materaca do ciała. Ten model jest wytrzymały i bardzo wygodny

Materace lateksowe

Świetnie sprawdzą się dla alergików. Nie tylko nie uczulają, ale mają też działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze. Dopasowują się do kształtu ciała, mają wysoką trwałość i elastyczność. Specjalny system otworów zapewnia prawidłową wentylację.

Materace piankowe

Pod tą nazwą kryją się zarówno najtańsze na rynku materace, jak też termoelastyczne, czy wysokoelastyczne, najnowocześniejsze technologie. Zwykłe materace piankowe z poliuretanu są miękkie i mają zły wpływ na kręgosłup. Pianka wysokoelastyczna, to większy komfort snu i dłuższa żywotność materaca. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do sylwetki śpiącej osoby i pod wpływem ciepła zwiększa elastyczność.

Wybierając materac pamiętajmy, że zbyt miękki lub zbyt twardy, nie zapewni zdrowego snu. Musi on dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa. Aby tak było, należy dobrać go do wagi ciała osoby, która będzie z niego korzystać. Im lżejsza osoba, tym materac powinien być bardziej miękki.

Zobacz
TOP