Ładowanie...

Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać najlepszy model?

Trudno wyobrazić sobie spacer w upalny dzień czy prowadzenie samochodu bez okularów przeciwsłonecznych. Blokując dostęp promieniu UV, takie okulary chronią oczy i umożliwiają wyraźne widzenie w warunkach silnego nasłonecznienia. Wybierając okular przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę przede wszystkim na posiadany filtr antyUV. Ważny jest także kształt oprawek okularowych, co przekłada się na modny wygląd oraz komfort użytkowania. Warto zwrócić ponadto uwagę na takie opcje dodatkowe jak specjalne powłoki - hydrofobowa czy antyrefleksyjna.

Jakie powłoki powinny posiadać okulary przeciwsłoneczne?

W najprostszej formie powłoka antyrefleksyjna zmniejsza odbicia światła po każdej stronie soczewki. Niestety, nie jest to rzadkie doświadczenie podczas  jazdy w nocy, gdy nagle oślepiają nadjeżdżające reflektory. Bez powłoki ochronnej, światło zamiast przechodzić przez soczewkę, odbija się i rozprasza. Antyrefleks w okularach.

Powłoka antyrefleksyjna jest popularnym wyborem dla osób mieszkających w wilgotnych lub deszczowych obszarach. Ci, którzy noszą okulary, doświadczyli prób utrzymania wyraźnego widzenia w deszczowy dzień. Hydrofobowe powłoki antyrefleksyjne eliminują tę uciążliwość, tworząc powierzchnię, która odpycha cząsteczki wody na powierzchni soczewki - umożliwiając zsuwanie się wody. Dodatkowe zalety soczewek hydrofobowych obejmują: odporność na pot, dzięki czemu idealnie nadają się do aktywności fizycznej, a także właściwości antystatyczne zapobiegające powstawaniu kurzu i brudu.

Oprawki okularów przeciwsłonecznych

Znalezienie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie jest tak proste i jednoznaczne, jak się wydaje. Zasadniczo chodzi o wybór odpowiedniej oprawki i rozmiaru. Odpowiednia oprawka okularów będzie zależeć od kształtu i rozmiaru Twojej twarzy.

Aby wykonać dokładny pomiar, stań przed lustrem i wykonaj trzy pomiary. Umieść koniec taśmy tuż pod jednym okiem, aby znaleźć górną część kości policzkowej. Zmierz dokładnie w miejscu po drugiej stronie twarzy. Aby zmierzyć linię szczęki, umieść koniec taśmy tuż pod jednym uchem, aby znaleźć jeden koniec kości szczęki. Zmierz w tym samym miejscu po drugiej stronie twarzy. Umieść koniec taśmy na środku linii włosów. Zmierz prosto w dół przez przednią część nosa do dołu podbródka.

Kwadratowa twarz charakteryzuje się mocną szczęką i szerokim czołem. Szerokość i długość takiej twarzy jest mniej więcej taka sama. Podbródek nie jest dobrze zdefiniowany w kwadratowej twarzy.

Najlepsze oprawki okularów przeciwsłonecznych do kwadratowego kształtu twarzy są okrągłe lub owalne.

Okrągła twarz charakteryzuje się szerszymi policzkami. Ma zauważalne linie krzywych i mniej zdefiniowane kąty. Szerokość i długość okrągłej powierzchni również będą w tej samej proporcji.

Najlepsze oprawki okularów przeciwsłonecznych na okrągłe twarze są kanciaste i wąskie. Oprawki muszą unikać zakrzywionych elementów, ale podkreślać ostre kanciaste linie, które sprawią, że twarz będzie cieńsza i dłuższa. Najlepsze style oprawek obejmują prostokątne, kwadratowe.

Zobacz
TOP