Ołów - to on kryje się w nazwie narzędzia do pisania, które znalazło się w rękach niemal każdej osoby. Ten metal był używany do pisania już w starożytności i pełnił swoją funkcję aż do XVI wieku, kiedy to znaleziono czysty grafit, który zastąpił dawniej używany budulec. Nazwa pozostała - czym wskazuje zmiany, jakie zaszły w przemyśle piśmienniczym. Możliwość usunięcia napisu wykonanego ołówkiem to klucz do jego popularności. Swoboda robienia notatek, szkiców i obliczeń, a także łatwość, z jaką ten przyrząd porusza się po papierze - sprawiły, że jest to niezbędny element każdego biurka, piórnika, torebki. Czy zastanawialiśmy się jednak kiedyś, jak wiele zastosowań ma ten artykuł piśmienniczy?
Marketingowy gadżet
Wszyscy widzieli kiedyś ołówki w markecie budowlanym, wykonane w firmowych barwach oraz z widocznym logo. Na pozór artykuł piśmienniczy ma niewiele wspólnego z budową szafki lub remontem łazienki, ale okazuje się, że i w tej dziedzinie znajdzie swoje zastosowanie. Używa się go do zaznaczania stosownych odległości na powierzchni. Wielu z nas konstruuje szafki, stoliki, czy półki samemu, przychodząc do sklepu budowlanego tylko po potrzebne materiały. Najczęściej są to drewniane deski, na których będziemy musieli wyznaczyć miejsca do przymocowania wsporników. Reklamowy gadżet zabrany z marketu typu OBI lub Castorama dopełnia zestaw domowego budowniczego.
Inne branże również decydują się na zamówienie artykułów piśmienniczych ze swoim logiem. Służą jako gadżet rozdawany w firmie, ale również są obecne na różnego rodzaju spotkaniach, takich jak targi czy seminaria. Popularność takiej formy reklamy jest związana z funkcjonalnością i małym rozmiarem produktu, które może być swobodnie zabrany do domu. Dodatkową zaletą jest niewielki koszt ich produkcji, ponoszony przez firmę.
Tradycja w parze z wielofunkcyjnością
Drewniane ołówki mają swoich oddanych fanów. Robią delikatniejsze i bardziej miękkie pociągnięcia niż ich automatyczne odpowiedniki. Oprócz pisania ich istotnym zastosowaniem jest rysunek. W tej dziedzinie otwierają się nam drzwi do szerokiego wachlarza przeróżnych ołówków, których przeznaczenie znane jest głównie osobom pasjonującym się rysunkiem i grafiką. Jest to pierwsze narzędzie potrzebne do rozpoczęcia artystycznych zmagań z kartką papieru. Jego podstawowym parametrem jest twardość. Takie produkty posiadają oznaczenie H, od angielskiego hard, a miękkie B od słowa black. Pośrodku skali znajdują się symbole HB oraz F. Do rysowania zasadniczo na początku używa się sztuk z oznaczeniami B (od 2B do 6B). Twardy grafit ma głównie piśmiennicze zastosowanie.
Wygodny ołówek automatyczny
Mało kto wie, że automaty z wymienialnymi rysikami także są używane przez rysowników, np. do nanoszenia detali na prace o małych rozmiarach. Oprócz tego świetnie nadają się do pisania, zwłaszcza ciasnego tekstu. Problemem może być jedynie łamliwość rysików, które są niezwykle cienkie. Zazwyczaj są one zbliżone w kształcie do długopisów, co umożliwia wygodne trzymanie przyboru w dłoni.
Więcej w sklepie alibiuro.pl