Ładowanie...

Ogrzewanie w domu — maty grzewcze wypierają kaloryfery

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat zdobywa zwolenników. Trudno się temu dziwić, ponieważ jego zalety przeważają nad tradycyjnym sposobem ogrzewania mieszkań i domów. Nie znasz jeszcze racjonalnych argumentów, które zachęcają Cię do montażu ogrzewania podłogowego? Sprawdź, który rodzaj instalacji jest lepszy: elektryczny czy wodny oraz dowiedz się, jak montować i sterować tego typu ogrzewaniem. Przekonaj się także, że ogrzewanie podłogowe można działać nawet za darmo!

Ogrzewanie podłogowe — zalety

 • Jedną z pierwszych zalet jest zdecydowanie równomierne podnoszenie temperatury całego pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli mówimy o dużych powierzchniach, ogrzewanie podłogowe sprawdza się dużo lepiej, niż punktowe. W przypadku kaloryferów gorące powietrze unosi się pod sufit oraz następuje strata ciepła przez okna. Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej efektywne, co zmniejsza koszty.
 • Maty grzewcze układane są pod podłogą i są dzięki temu niewidoczne. Pozbywamy się w ten sposób szpecących grzejników i rur. Mieszkanie, dom czy przestrzeń biurowa stają się dzięki temu łatwiejsze do zaprojektowania i zdobywamy dodatkową przestrzeń na ustawienie mebli.
 • Temperatura w mieszkaniu utrzymywana jest w sposób dużo bardziej precyzyjny. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym wykorzystuje się estetyczne, niewielkie regulatory temperatury, umieszczane na ścianie.
 • Jest to bezpieczny sposób ogrzewania, który w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla mieszkania i osób w nim przebywających, a tym bardziej dzieci.

Ogrzewanie wodne czy maty grzewcze zasilane prądem?

Na rynku urządzeń grzewczych znajdziemy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne oraz wodne. Jednak warto zadać sobie pytanie: które lepiej sprawdza się w domu?

 • Koszt wykonania ogrzewania podłogowego elektrycznego jest znacznie niższy niż instalacji wodnej. W skład instalacji elektrycznej wchodzą tylko przewody, folie lub maty grzejne, kable i sterowniki. Przy ogrzewaniu wodnym, poza rurami i rozdzielaczami, bardzo duży koszt stanowi samo wyposażenie kotłowni w kocioł grzejny i jego osprzęt. W przypadku wielu rodzajów kotłów wymagany jest komin oraz instalacja wentylacji. Najdroższym rozwiązaniem na początek inwestycji w ogrzewanie wodne jest pompa ciepła.
 • Ogrzewanie elektryczne ma ogromną zaletę, jaką jest wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Ta instalacja nie pęknie, nie zacznie wyciekać z niej woda. Taki rodzaj ogrzewania lepiej sprawdza się także w domach zamieszkiwanych sezonowo, pustych jesienią i zimą, czyli wtedy, kiedy temperatury we wnętrzu znacząco spadają. W takim przypadku może zdarzyć się, że woda w instalacji zamarznie i rozszczelni ją, a następnie zaleje podłogę. To generuje ogromne koszty remontu i napraw.
 • Instalację podłogową elektryczną szybko można uruchomić. Nawet jeśli wróciliśmy do domu po dłuższym okresie nieobecności. W przypadku instalacji wodnej potrzeba czasu, by woda została podgrzana do optymalnej temperatury i rozprowadzona w przewodach.
 • Na ogół koszt eksploatacji instalacji elektrycznej jest wyższy niż instalacji wodnej. Pamiętać jednak należy, że instalacja wodna również zużywa prąd poprzez sterowniki i wentylatory kotła, wymaga także zasilania kotłem, który działa na paliwo płynne czy stałe. Do ceny paliwa w instalacji wodnej, również trzeba doliczyć prąd.
 • Ostatni argument zachęcający do wyboru instalacji elektrycznej: jest ona prosta w montażu, a ogrzewanie elektryczne podłogowe można ułożyć nawet podczas remontu mieszkania, domu, pojedynczego pomieszczenia. Natomiast instalacja wodna musi być zaprojektowana przy budowie domu, gdyż dużo trudniej zamontować ją w już istniejącej infrastrukturze mieszkaniowej.

Sterowanie matami grzewczymi

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym elektrycznym odbywa się przy wykorzystaniu termoregulatorów. Na rynku mamy szeroki asortyment tego typu urządzeń. Do wyboru są jednostki proste, manualne, oferujące podstawową funkcję ustawienia optymalnej temperatury. Ciekawym rozwiązaniem są jednak programowalne regulatory z czujnikami podłogowymi lub czujnikami powietrznymi. Są one w stanie automatycznie ustawiać maksymalną i minimalną temperaturę podłogi w zależności od dnia tygodnia, pory doby etc.

 

Akcesoria do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym, warto poruszyć temat mat i folii grzewczych.

 • Maty grzewcze układamy pod płytkami, bezpośrednio pod posadzką. Mogą być stosowane bezpośrednio pod płytki ceramiczne, gresowe czy kamień. Maty nagrzewają płytki, przez co stąpanie po podłodze jest niezwykle przyjemne.
 • Folię grzewczą układa się na wylewce pod panelami laminowanymi, winylowymi, deską barlinecką, parkietem. Matryca folii grzewczej dostarcza ciepło bardzo równomiernie, emitując fale podczerwieni. Nie musi rozgrzewać się bardziej niż docelowa temperatura pomieszczenia i ma niezwykłą wytrzymałość.

Koszty eksploatacji elektrycznego ogrzewania matami

Niezależnie, czy zdecydujemy się na maty grzewcze, czy na folię grzewczą, to koszty ogrzewania mogą być niskie. Można włączać je i wyłączać, kiedy wymaga tego sytuacja i temperatura w pomieszczeniu. Mogą robić to za użytkowników zaawansowane sterowniki elektroniczne, które dzięki czujnikom utrzymują odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Czy można ogrzewać mieszkanie za darmo?

Tak, jest to możliwe, jeśli posiadasz własną instalację fotowoltaiczną. W ten sposób można zasilać instalację ogrzewania podłogowego własną energią. Lepiej nie oddawać jej do sieci elektrycznej, ponieważ jest to nieopłacalne, zwłaszcza kiedy przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych użytkownik podpisuje umowę z dofinansowaniem w programie Mój Prąd 4.0. W takim przypadku lepiej najpierw zużyć energię na ogrzewanie własnego domu niż wysyłać ją do sieci.

Podsumowanie

Ogrzewanie elektryczne podłogowe to nowoczesny sposób ogrzewania mieszkań, domów, biur. Wiąże się z estetyką, większą efektywnością, nowoczesnymi układami sterowania i bezpieczeństwem użytkowania. Może być zamontowany nie tylko w nowo budowanych obiektach mieszkalnych i biurowych, ale już istniejących, w sposób szybki i łatwy. To rozwiązanie na miarę XXI wieku. Przewody, kable, folie i maty grzewcze można samodzielnie ułożyć, a posługując się rozwiązaniami polskiej marki Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/) ma się pewność, że ogrzewanie podłogowe będzie niezawodne i energooszczędne.

Artykuł partnera

Zobacz
TOP