Ładowanie...

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Płyn do soczewek to preparat, który umożliwia oczyszczanie soczewek kontaktowych i bezpieczne ich przechowywanie. Osoby noszące soczewki powinny zadbać o to, aby nigdy go nie zabrakło. Niekiedy zdarzają się jednak niekorzystne sytuacje losowe i wówczas pojawia się dylemat, czym zastąpić płyn do soczewek?

Dlaczego używanie płynu do soczewek jest konieczne?

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zaopatrzyć się w specjalny płyn do soczewek. O ile użytkownicy soczewek jednodniowych, które są zakładane jednorazowo nie mają konieczności ich oczyszczania z wszelkich zanieczyszczeń, o tyle osoby stosujące soczewki o dłuższym trybie noszenia wymagają regularnego czyszczenia. Soczewki miesięczne noszone są w ciągu dnia i zdejmowane na noc. Niekiedy także zdejmowane są w ciągu dnia, np. podczas prysznica. Wówczas każdorazowe zdjęcie soczewek wiąże się z koniecznością ich dokładnego wyczyszczenia specjalnym płynem, a następnie przechowywania w płynie.

Na powierzchni soczewek kontaktowych mogą gromadzić się osady białkowe, których głównym składnikiem jest lizozym zawarty w filmie łzowym. Z kolei za powstanie osadów tłuszczowych odpowiadają kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz glicerydy. Nagromadzenie się tych osadów na powierzchni soczewki może zaburzać ostrość widzenia, co wynika ze zmniejszenia przejrzystości i matowienia soczewek kontaktowych. Warto podkreślić, że występujące w filmie łzowym białka są w stanie aktywnym, nie zdenaturowanym i wówczas wykazują aktywność przeciwbakteryjną. Kiedy jednak przejdą do stanu zdenaturowanego - tracą swoje cenne właściwości antybakteryjne oraz oddziałują negatywnie na soczewki i powierzchnię oka. Denaturacji białek sprzyja przede wszystkim zbyt długie noszenie soczewek i brak ich regularnego oczyszczania.

Niewłaściwe oczyszczanie soczewek skutkuje dyskomfortem noszenia, odbija się negatywnie na żywotności soczewek. Ponadto zwiększa się ryzyko rozwoju podrażnień oczu, zaczerwienienia i pieczenia, a także infekcji.

Płyny do soczewek mają zazwyczaj wielofunkcyjny charakter, umożliwiając oczyszczanie soczewek kontaktowych z wszelkich osadów, ich odpowiednią pielęgnację i przechowywanie. W skład tego typu płynów wchodzą m. in.:

  • surfaktanty rozpuszczające osady białkowe i lipidowe
  • związki o działaniu antybakteryjnym, takie jak kwas wersenowy
  • związki nawilżające (kwas hialuronowy, panthenol, sorbitol)
  • bufory utrzymujące odpowiednie pH.

Osoby używające twarde soczewki  muszą stosować płyny przeznaczone specjalnie dla nich, których nie wolno używać z  soczewkami miękkimi (najpowszechniejszymi na rynku).

A gdy zabraknie płynu do soczewek?

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zadbać o to, aby nigdy nie zabrakło im płynu do szkieł kontaktowych. Zdarzają się jednak awaryjne sytuacje, gdy płynu zabraknie. Co wtedy? W razie awaryjnej sytuacji można zastosować sól fizjologiczną lub wodę mineralną niegazowaną. W takim przypadku najlepszym wyborem jest sól fizjologiczna w ampułkach - jednorazowe opakowanie zapewnia sterylność roztworu. Najtrudniej jest natomiast zachować sterylność w przypadku wody mineralnej. Korzystając z tego typu rozwiązań należy w szczególny sposób zadbać, aby nie zanieczyścić soczewek jeszcze bardziej, gdyż woda mineralna i sól fizjologiczna pozbawione są działania antybakteryjnego. A to oznacza, że przeniesienie bakterii z dłoni na soczewkę umożliwi dalsze namnażanie się drobnoustrojów.

Stosując alternatywy do czyszczenia soczewek kontaktowych, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • przez zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć je papierowym ręcznikiem
  • na wgłębieniu dłoni należy umieścić soczewkę i delikatnie polać ją solą fizjologiczną lub wodą mineralną, pocierając jej powierzchnię
  • tak przygotowane soczewki należy umieścić w czystym pojemniczku wypełnionym płynem.

Warto mieć na uwadze, że takie rozwiązanie powinno być stosowane awaryjnie, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Soczewkę kontaktową wyczyszczoną oraz przechowywaną w soli fizjologicznej czy wodzie mineralnej należy jak najszybciej przełożyć do specjalnego płynu dedykowanego soczewkom. Tylko takie specjalistyczne preparaty są w stanie dokładnie oczyścić powierzchnię soczewki, zapobiec namnażaniu drobnoustrojów i zadbać o optymalny komfort użytkowania. Z ofertą specjalistycznych płynów do soczewek zapoznać można się na stronie http://www.swiatsoczewek.com/plyny-do-soczewek.

Artykuł partnera

Zobacz
TOP