Czy lepszy będzie tornister czy plecak dla pierwszoklasisty ? Możesz kupić tornister w niższej cenie i wymieniać go co roku, albo zainwestować w taki, który posłuży kilka lat. Stworzyłam na dziś poradnik, dzięki któremu dowiesz się, na co zwracać uwagę.
Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty
Choć proces ten nie jest tak trudny jak kupno domu to i tak jest ważny. Po pierwsze, zastanów się, jaki tryb życia prowadzisz. Następnie zastanów się, jakie warunki powinien spełniać tornister dla pierwszoklasisty. Po pierwsze, zastanów się, czy dziecko będzie do szkoły przyprowadzane przez rodziców, czy też będzie przez nich wożone. Czy też dziecko będzie musiało poruszać się pieszo lub komunikacją miejską. W pierwszym przypadku tornister może mieć większy ciężar własny. W drugim przypadku zaleca się zakup lżejszego tornistra, który jest wodoodporny i odblaskowy dla pierwszoklasisty.
Dobrze jest nie spieszyć się z zakupem plecaka lub tornistra dla pierwszoklasisty.
- Czy szkoła jest w stanie zapewnić szafki, które mogą być używane do przechowywania książek, czy też szkoła wymaga, aby dziecko nosiło podręczniki i inne materiały (w tym przypadku zalecany jest większy tornister).
- Czy dziecko może jeść obiad w szkole? Jeśli tak, to budżet na jedzenie nie musi być duży.
- Czy w szkole znajduje się pojemnik na wodę? Wystarczy mała, napełniana butelka na wodę i mała kieszonka z boku. Musimy się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebują nasi pierwszoklasiści.
Jaki plecak lub tornister powinien wybrać pierwszoklasista?
Nasz pierwszoklasista jest jeszcze mały. Wszystko, co ciężkie - książki, zeszyty i piórniki, obiad, ulubione zabawki, a nawet lunch - to wszystko waży bardzo dużo. Niestety, w Polsce nie obowiązują wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące maksymalnego ciężaru, jaki dziecko może nosić na plecach. Należy zdawać sobie sprawę, że uczeń może codziennie nosić w plecaku lub tornistrze dwa lub trzy razy więcej niż wynosi dopuszczalny ciężar dla zdrowego kręgosłupa. Ważne jest, aby mieć dobrze skonstruowany tornister, z dobrze wyprofilowanymi plecami i sztywną konstrukcją. Tego typu plecy są najczęściej stosowane w tornistrach szkolnych. Jednak od kilku lat dostępne są również plecaki o podobnych właściwościach. Lekki, ergonomiczny tornister, z miękkimi ramiączkami i dużą ilością kieszeni zewnętrznych, to świetny wybór dla dzieci z najmłodszych klas. Klasyczny tornister jest najlepszy dla zdrowia kręgosłupa - twierdzą ortopedzi i inni specjaliści. Powinien być szerszy niż wyższy. Rozciągający się bardziej wzdłuż barków niż kręgosłupa. Choć opcji jest kilka, można znaleźć takie tornistry. Możesz wybrać dłuższy (dłuższy niż szerszy) plecak.
Sprawdź ofertę plecaków i tornistrów dla pierwszoklasistów na stronie https://nos-to.pl/kategoria-produktu/plecaki/plecaki-klasy-1-3/
Tornister pierwszoklasisty: sztywny i kształtny
Dlaczego tył tornistra przeznaczonego dla pierwszoklasistów jest tak sztywny i dobrze wyprofilowany? Sprzyja to prostowaniu się dzieci. Nie napiszę, jak w ulotkach, że "wymusza wyprostowaną pozycję", bo to nieprawda. Jeśli ciężar jest zbyt duży, uczeń będzie się "wiercił", próbując zrównoważyć ciągnięcie do tyłu. Nawet z lekkim obciążeniem, może to zrobić z miękkim plecakiem. Sztywne plecy gwarantują, że krawędzie książek nie będą szczypać dziecka w plecy, nawet jeśli zostaną wrzucone w niezorganizowany sposób (co jest częstym zjawiskiem na początku szkolnej przygody). Wyprofilowane plecy pozwalają na wentylację, dzięki czemu plecak nie poci się od noszącego go dziecka.
Jaki jest koszt tornistra dla pierwszoklasisty?
Ponieważ plecaki dla pierwszoklasisty i tornistry mogą być bardzo drogie, oczywistym kryterium jest koszt zakupu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy znaleźć coś na każdą kieszeń. Można też wybrać mniej trwałe modele o podobnym wyglądzie i parametrach. Jest mnóstwo tornistrów droższych, które w przypadku moich dzieci okazały się nie do zdarcia. Zaletą tańszych modeli jest to, że dziecko może przerosnąć dany wzór, np. tornister w końcu się zużyje, jak w ulubionej bajce. W ciągu roku można kupić nowy. Minusem jest to, że znów trzeba będzie zrobić zakupy, zapłacić więcej i wytworzyć więcej odpadów. Całą swoją edukację wczesnoszkolną będziesz mógł zakończyć na droższym modelu. Może być również używany jako plecak na krótkie wycieczki i nocleg. Jest drogi i wymaga dużej inwestycji z góry. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, możemy jednorazowo zakupić cały zestaw z jednego wzoru.
Lekki tornister dla pierwszoklasistów - Zadbaj o dobre samopoczucie swojego dziecka
Im lżejszy tornister, tym lepiej. Maksymalna waga tornistra z wypełnieniem to 15% masy ciała dziecka. 20-kilogramowe dziecko nie powinno nosić więcej niż 3 kg. Nawet jeśli nie spakujemy wody i drugiego śniadania, jest to niemożliwe. Ważny jest zakup lekkiego tornistra dla pierwszoklasistów. Pozwoli im to nosić podręczniki szkolne i będzie wygodne. Lżejsze tornistry dla pierwszoklasistów zazwyczaj mają na metce nadrukowaną wagę. Natomiast te cięższe już nie.
Jaki jest najlepszy rozmiar plecaka dla pierwszoklasisty?
Tornister lub plecak powinien być dopasowany rozmiarem do wzrostu dziecka. Nie powinien być jednak zbyt mały. Nie ma nic gorszego niż noszenie tornistra pełnego jedzenia, stroju gimnastycznego czy materiałów plastycznych. Najlepiej jest przetestować tornister na swoim pierwszoklasiście przed zakupem. Porównaj wymiary tornistra online z plecakiem, który masz w domu, lub nawet z własnym plecakiem, jeśli kupujesz online. Możesz porównać wymiary do swojego plecaka i określić, czy powinien być mniejszy lub węższy. Jeśli miałbym dać ci radę, zapomnij o malutkich 6--8 litrowych plecakach. Te powinny być pozostawione dla przedszkolaków. W szkole podstawowej używaliśmy plecaków 10 i 12 litrowych (bez bocznych kieszeni), co oznacza, że pojemność z kieszeniami wynosi około 12-15 litrów.